MUDr. Zdenka Adamová Ordinace praktického lékaře
pro děti a dorost
MUDr. Zdenka Adamová
Tel.: 549 252 391
Fax: 549 252 351
E-mail: Adamova.Zdenka@seznam.cz

Zvracení

Nejdříve o tzv. „nepravém“ zvracení.  Do této kategorie řadíme ublinkávání kojenců. Je to běžná záležitost. Ublinkává 40% malých kojenců. Ublinkávání nijak neovlivňuje jejich prospívání a samo se upraví do 4, nejpozději do 18, měsíců věku.

Závažnější formou ublinkávání je gastroezofageální reflux. Je to návrat žaludečního obsahu do jícnu, způsobený nedostatečností
svěrače – svalu, který by měl uzavřít potravu v žaludku. Takto se potrava i se žaludeční kyselinou vrací, vzniká zánět v jícnu i v dýchacích cestách, ten vede ke kašli, který dále zhoršuje gastroezofageální reflux. Dítě zvrací, málo roste a pláče, protože je „pálí žáha“. Pitím mléka se žaludeční kyselina, dráždící sliznici jícnu kojence, neutralizuje, děťátku se uleví a zklidní se. Jenomže obsah žaludku se zvětší, následně i reflux a vzniká začarovaný kruh. Řešením je zvýšit polohu hlavičky, zahustit stravu kojence, rýžovým odvarem nebo Nutritonem u kojených, použitím antirefluxních tj. A-R mlék u nekojených. U starších dětí je nutné snížit obsah cukrů a tuků ve stravě a jídlo podávat častěji, v malých porcích. Dětem, které pláčí, když je pálí žáha, ulevíme tzv. antacidy, léky, které neutralizují kyselinu. Někdy jsou potíže a neprospívání dítěte natolik závažné, že vyžadují léky, které předepíše lékař.

Zvracení malého množství potravy, které si dítě jazykem nebo prstíky samo vyvolá, nazýváme ruminace. Jídlo pak znovu žvýká a polyká, a tak si krátí dlouhou chvíli. Ruminace je známkou nedostatečné stimulace dítěte a bývá u dětí umístěných v ústavech.

Pravé zvracení je náhlé a prudké vyprázdnění větší části žaludečního obsahu. Příčin zvracení je velké množství. Některé z nich mohou být velmi závažné. Proto u opakovaného  zvracení, které trvá déle než půl dne, doporučujeme konzultovat lékaře. První pomocí je podat chlazené tekutiny. Pokud dítě nemá současně průjem, mohou to být i trochu oslazené tekutiny. Většinou se doma najde černý čaj nebo minerální voda /bez bublin!/. Podáváme jednu lžičku, co dvě minuty. Pokud bychom dali dítěti najíst nebo i normálně napít, vyvolali bychom pravděpodobně znovu zvracení. Často je diskutováno pomalé podání chlazené a bublin zbavené Coca-coly v rámci první pomoci při zvracení. Odborná doporučení tento postup rozhodně nezahrnují. Cola se nehodí k rehydrataci,tj. k náhradě tekutin. Padá však v úvahu jako náhrada ztrácených kalorií. Dítě tato „léčba“ především velmi potěší,vždyť normálně se ke Coca- cole vůbec nedostane. Psychická úleva je následována úlevou fyzickou, takže tento postup nezavrhuji. V lékárně mají Motilium, tablety proti zvracení. Nejsou však bez receptu. Různé speciální rehydratační  neboli zavodňovací roztoky – k náhradě ztracených kalorií, minerálů a tekutin, v lékárně bez receptu mají. S dietním jídlem můžeme začít, až dítě přestane zvracet. Dieta se podobá té při průjmu – je bez tuku a bez mléka.

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů