MUDr. Zdenka Adamová Ordinace praktického lékaře
pro děti a dorost
MUDr. Zdenka Adamová
Tel.: 549 252 391
Fax: 549 252 351
E-mail: Adamova.Zdenka@seznam.cz

Zácpa

Její příčinou může být psychické vypětí, nepravidelný denní režim včetně příjmu potravy, málo pohybu, málo tekutin, špatné složení stravy.
Velmi malé děti někdy zadržují stolici, aby se vyhnuly nepopulárnímu sezení na nočníku. Pro rozvoj správného defekačního režimu proto doporučuji, aby si děti zvykaly na nočník už v kojeneckém věku /po 6. měsíci/ – mamince na klíně. Většinou lze vystihnout správnou denní dobu, tj. dobu, kdy se dítě obvykle vyprazdňuje. V případě úspěchu okázalá pochvala povzbudí k dalším výkonům. Kojenci živení pouze výborně stravitelným mateřským mlékem mohou mít stolici fyziologicky jen jedenkrát za týden, a o zácpu se nejedná. Tuhou stolici mívají spíše děti nekojené. 

Jak už bylo řečeno, velký význam pro pravidelnou stolici má pitný režim. Podle věku by děti měly vypít jeden až dva litry tekutin denně. Vhodné jsou ovocné šťávy, ovocné či bylinkové čaje, minerální vody. Podle věku a podle chuti. Není vhodný silný černý čaj. Nejen s ohledem na zácpu je nevhodná čokoláda, různé sladkosti, piškotové ani bílé pečivo. Při zácpě nelze doporučit ani kakao. Doporučujeme naopak potraviny s vysokým obsahem vlákniny – ovesné vločky, pohanku, kukuřici, pečivo celozrnné, rýži natural, neomezené množství syrové zeleniny a ovoce /švestky, hrušky, hrozny…/, ovocné kompoty. 

Pokud toto vše nestačí, doporučujeme následující postup: ráno hned po probuzení vypít nalačno 2 dl vlažné vody. Je možno ji ochutit sirupem nebo džusem. Za 30 minut poté posnídat. Ihned po snídani zavést do konečníku glycerinový čípek. Za 15 minut pak posadit dítě na nočník nebo na záchod. Břišní lis podpoříme podložkou pod nohy. Glycerinové čípky jsou v lékárně k mání bez receptu. Lze je /dělené nožem/ používat od kojeneckého věku. Pro nekojené děti do jednoho roku může být řešením tuhé stolice mléko Nutrilon Komfort nebo Nutrilon Alergic Care, někdy stačí přidat vlákninu Nutriton. Nejvíce se osvědčil nový preparát Forlax sáčky. Je vhodný pro kojence i pro starší děti. V lékárně ho vydají jen proti receptu. V lékárnách , ale i v obchodech s potravinami, je k dostání řada potravinových doplňků, jež přispívají k udržení správná mikrobiální flory ve střevech a tím k dobrému trávení. Je to třeba Lepicol, další laktobacilové preparáty. Nutridrink, Actimel. Pokud všechna tato doporučení selhávají, je na čase obrátit se na lékaře.

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů