MUDr. Zdenka Adamová Ordinace praktického lékaře
pro děti a dorost
MUDr. Zdenka Adamová
Tel.: 549 252 391
Fax: 549 252 351
E-mail: Adamova.Zdenka@seznam.cz

Doplňková strava kojence

Objem mateřského mléka, vypitý plně kojeným dítětem, přibližně v 6 měsících začíná být nedostačující. Nepokryje už požadavky na kalorie, bílkoviny, železo, zinek a vitaminy rozpustné v tucích (vit. D a A). Zažívací trakt a ledviny jsou asi od 4 měsíců natolik funkční a zralé, že kojenci umožní zpracovat doplňkovou potravu. V témže věku dítě již obvykle zvládne sníst jídlo se lžičky. Kýženým cílem je plně kojit 6 měsíců. Doplňková strava by neměla být zavedena před 4 měsíci (17 týdny). Všem kojencům mají být zavedeny příkrmy od 6 měsíců (26 týdnů). Ačkoliv zavedení příkrmů v uvedeném období přináší benefit kojeným i formulí krmeným dětem, je někdy v praxi obtížné. Dietní doporučení pro kojence mají ve většině zemí základ v místních tradicích a lokální dostupnosti potravin. Druh příkrmů u kojených, ale i u formulí krmených dětí může mít vliv na zdraví jedince, a to nejen krátkodobý, i střednědobý a dlouhodobý.

Doplňková strava:

  • Cereálie - od 4 měsíců
  • Ovoce a zelenina - od 4 měsíců
  • Maso - od 5 měsíců
  • Sýr - od 5,5 měsíců
  • Ryba - od 7 měsíců
  • Luštěniny - od 8 měsíců
  • Žloutek - od 9 měsíců
  • Bílek - od 11 měsíců

Načasování potenciálně alergizujících potravin

Dostupná data ukazují, že neexistuje žádný vědecký důkaz, že vyloučení nebo pozdní zavedení potenciálně alergizujících potravin, jako jsou třeba ryby nebo vejce, do jídelníčku kojence, zredukovalo alergie, a to ani u dětí, považovaných za rizikové, ani u těch nerizikových.

GLUTEN (lepek): nesmí být zaveden ani příliš časně /před 4 měsíci/, ani příliš pozdě /v 7 měsících nebo ještě později/. Má být zaváděn postupně, zatímco je dítě kojeno. Nebezpečí vzniku cukrovky u rizikových dětí se sníží, když nebudeme dávat dětem ve stravě lepek před 4 měsíci věku.

KRAVSKÉ MLÉKO: Plné kravské mléko jako hlavní zdroj mléka v dietě, by kojenec neměl dostat dřív než ve 12 měsících. Omezené množství kravského mléka může dítě pít z hrnečku od 9 měsíců.

NÍZKOTUČNÉ MLÉKO: Ne v prvních 2 až 3 letech. Jen plnotučné mléko zajistí adekvátní příjem energie.

PŘÍDATNÝ CUKR A SŮL: Ne! Předejdeme tak nevybalancovaným preferencím potravin s možnými následky na zdraví.

VEGANSKÁ DIETA: Ne! Předejdeme tak výživovým nedostatkům v prvních 2 letech života.

PŘÍDATNÉ ŽELEZO: Předejde anemiím, nemá vliv na psychomotorický vývoj.

MASO: Má příznivý vliv na psychomotoriku a její vývoj u kojence. 

Závěry medicíny založené na důkazech, formulované ESPGHAN 
/The European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition/, 2008.

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů